Lanka: itsevärjäämä Arwetta
Malli: perussukka varpaista varteen, 60 s, puikot 2.25 mm
Joku aika sitten innostuin värjäämään lankoja ja pitihän niistä jotain neuloakin. Koska värjäilin 50 gramman vyyhtejä, ei yhdestä vielä saanut sukkaparia. Niinpä neuloin vastaparisukat kahdesta erivärisestä, mutta silti toisiinsa sointuvista langoista.
Tuo tummempi värjäys näytti vyyhdillä erittäin rumalta enkä tainnut esitellä sitä värjäyksistä kertovassa postauksessakaan. Päätin kuitenkin antaa sille mahdollisuuden neulepintana ja kappas, sehän olikin onnistunut! Jopa nätimpi kuin tuo tylsempi vastaparinsa. Kyllä tuo lankojen värjäys osaa yllättää.
Ompelukonekin on sauhunnut ja pussukkaa syntynyt. Tässä muutamia ikuistettuna ennen kuin lähtevät uusille omistajilleen.
Tosi kauniit sukat! Ihania nuo ”miniraidat”, mitä sukkiin muodostuu.
TykkääTykkää
Värjäys on hauskaa kun lopputulos on niin iso yllätys 🙂
TykkääTykkää
Hienoa värjäysjälkeä! Hyvä idea tämä vastaparisukat, kun noita erilaisia lankajäämiä on jäänyt korin pohjalle….. Pussukat ovat aina vaan houkuttelevamman näköisiä!
TykkääLiked by 1 henkilö