Lanka: The Wool Barn Tweed Sock värissä Silver
Malli: Sunnyside (ilmaisohje Ravelryssä), puikot 3.25 mm
Tyttärenpoika kaipasi kesäksi kevyttä neuletakkia ja mielellänihän sen neuloin. Malliksi valikoitui Sunnyside, josta tein toiseksi pienimmän koon, tosin otin pojasta mittoja ja sovittelin pituuksia niihin. Mallissa oli palmikoita myös raglansaumoissa, mutta en katsonut niitä tarpeelliseksi. Ehkä olisi voinut saumat hieman kapeampina neuloa, mutta eipä tuo nyt suuri kauneusvirhe ole. Lisäksi tein helmaan ja hihansuihin joustinta, kun ainaoikein neule kääntyili ja vääntyili rumannäköisesti. Kaula-aukossa ja nappilistassa ainaoikeun neule sen sijaan toimi hyvin.
Pojasta ei kyllä ole malliksi: ei tullut kunnon kuvaa millään, kun pikkumiehellä oli koko ajan hirmuinen kiire jonnekin. Ihana ikä tuo 1v 🙂
Komea takki!
TykkääTykkää
Kaunis villatakki! Kumma, että pienten lasten neuleet ovat tällä hetkellä niin ”epäsuosittuja”, vaikka ne ovat todella käyttökelpoisia asuja!
TykkääTykkää
Kiitos! Totta puhut, nyt ei taida olla lasten neulevaatteet kovin huudossa noin yleisesti. Itse en tykkää neuloa (en lapsille enkä kenellekään) ellen ole varma, että neuleelle tulee käyttöä. Tälle takille oli tilaus ja se onkin jo päässyt suosikkineuleeksi!
TykkääTykkää